Projekty
Wybrane projekty, które zrealizowaliśmy w ostatnim czasie
Wiślane zabytki Warszawy i okolic
Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP
Sonars ma zaszczyt być partnerem tego ważnego dla narodowego dziedzictwa projektu.
W trakcie trwania sezonu nawigacyjnego braliśmy udział w wymagających badaniach sonarowych na 13-kilometrowym odcinku rzeki. Podczas badań zespół odkrył wraki stanowiące zabytki naszego narodowego szkutnictwa z XVI wieku, kiedy Wisła była najważniejszą gospodarczo rzeką Polski.
Projekt realizowaliśmy w ramach partnerstwa ze Stowarzyszeniem Archeologów Jutra. Obejmował on niedestrukcyjne rozpoznanie i dokumentację zasobów dziedzictwa archeologicznego z wykorzystaniem metod tradycyjnych i nowoczesnych, m.in. badań powierzchniowych, prospekcji podwodnej i lotniczej, badań geofizycznych oraz skaningu laserowego.
Mapa batymetryczna na Święto Wisły 2019
Główną atrakcją Święta Wisły była parada kilkudziesięciu jednostek pływających z muzyką na żywo. Przygotowanie tego wydarzenia przy stale utrzymującym się niskim stanie wody wymagało spełnienia określonych wymagań oraz zagwarantowania bezpieczeństwa żeglugi. W tym celu wykonaliśmy mapę batymetryczną i sprawdziliśmy akweny pod kątem ewentualnych przeszkód nawigacyjnych. Dzięki naszej pracy organizatorzy mogli zapewnić nie tylko fantastyczną atrakcję, lecz także zadbać o komfort wszystkich armatorów biorących udział w paradzie.
W triumfalnym powrocie klasy Omega na stołeczny odcinek królowej polskich rzek wzięło dział kilkadziesiąt łodzi. W wyścigach mistrzów można było usłyszeć nazwiska najbardziej znanych przedstawicieli krajowego żeglarstwa. Aby przygotować tak dużą i wymagającą pod kątem bezpieczeństwa imprezę, organizator był zobowiązany wybrać odpowiedni akwen. Dzięki wykonanym przez nas pomiarom i przygotowanej dokumentacji wybrał taki, który spełniał wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa.
Aplikacja mobilna do nawigacji po Wiśle Warszawskiej przy każdym stanie wody
Nawigacja po Wiśle jest dużym wyzwaniem ze względu na wielometrowe zmiany stanów wody, a ostatnio na często utrzymujące się jej niskie stany oraz wynikający z nich brak głębokości tranzytowej. W takiej sytuacji rozwiązaniem mogą być budowy zapór, jednak biorąc pod uwagę czasochłonność tego rodzaju inwestycji warto postawić na inne rozwiązania, na przykład te, które oferują nowoczesne technologie.
Prototyp pokazuje ogólną koncepcję i możliwości aplikacji. Aby rozpocząć nawigację, wystarczy otworzyć stronę na swoim urządzeniu mobilnym i wybrać symbol prostokąta w prawym górnym rogu mapy.
Jesteśmy otwarci na współpracę, poszukujemy inwestora.